Bár a könyvelők más és más szakmai és precizitási szinten dolgoznak az egyes területeken, ettől még mindenki lehet kiemelkedő a saját szférájában. Azonban a minőségi munka igényli a standardok kialakítását, ami összehangolja a munkatársak feladatait és lehetővé teszi az ellenőrzést. Legyen szó egy könyvelőirodáról, ahol többen sokféle könyvelőprogrammal dolgoznak, vagy gondoljunk egy saját könyvelő apparátussal rendelkező szervezetre, egyetérthetünk abban, hogy a standardok kialakítása meglehetősen időigényes, miközben figyelemmel kell lenni a naprakészségre is. Miért ne használhatnánk egy olyan rendszert, ahol a standardot egy szoftver biztosítja és a naprakész „ellenőrző listákat” valaki más készíti?
A könyvelési folyamatok standardizálásának előnyei:
Ma már egyre természetesebb a könyvelési adatok valamilyen szinten automatizált vagy manuális beolvasása a főkönyvbe egy másik rendszerből (például számlázó programból, NAV online számla vagy online pénztárgép adatszolgáltatásból, esetleg raktári-termelési rendszerből). Miért is ne automatizálhatnánk a főkönyvi adatok előállítását követő folyamatot is? Javítja a könyvelési munka hatékonyságát, ha standardizált például a beszámoló készítés és közzététel folyamata, az adószámla egyeztetés, a riport készítés, a NAV online számla adatszolgáltatás hozzáférése és az összefüggésének elemzése, az áfa vagy számos adó egyeztetése, a cash-flow kimutatás készítése, a nyereségadók elkészítése és bevallása. Járulékos előnyt jelent, ha „a könyvelő helyett a gép dolgozik”, ami az emberi munkaerő megtakarítás mellett minőségi javulást is hozhat magával.
Amennyiben szeretne megismerni egy, könyvvizsgálók által is ajánlott szoftveres rendszert, vegyen részt előzetes regisztráció után a következő, 2023. november 24-i térítésmentes bemutatón, ahol felteheti kérdéseit! Próbálja ki a harmadik negyedéves zárást egy standardizált szoftver segítségével!
A cikk szerzője:
Tusnádiné Ágoston Márta
kamarai tag könyvvizsgáló, adótanácsadó, informatikus mérnök,
az ELZA elektronikus zárást támogató program és a Metrum Referencia könyvvizsgáló program szakmai fejlesztője, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ oktatója.