A Metrum Referencia Program őszi újdonságai

Vissza a szakmai cikkekhez
A Metrum Referencia Program őszi újdonságai
2024. szeptember 23. 10:00

Az előző cikkünkben néhány olyan minőségcélt vettünk górcső alá, aminek lényegesen könnyebben tudunk megfelelni, ha könyvvizsgáló programmal dolgozunk saját munkapapírok helyett. Az alapvető minőségcélokon felül azonban módszertanunkban ki kell térnünk az adatok elemzésére is. Mivel számos forrásból származó, nagy mennyiségű adattal kell a könyvvizsgálónak dolgoznia, könnyen belátható, hogy manuális eszközökkel kevéssé tudunk hatékonyak lenni az elemzés, összehasonlítás, a megfeleltetés vizsgálata során. A Metrum Referencia program mögött lévő adatbáziskezelő azonban gyorsan és hatékonyan tudja az adatokat legyűjteni és összehasonlítani, ezt a feladatot tehát a gép végzi. A könyvvizsgáló pedig elemez és levonja a következtetéseket – azok a munkafázisok az övéi tehát, amiből nem kímélhető ki a szakértelme. Az elmúlt években számos olyan fejlesztés jelent meg, amelyekkel komoly asszisztensi munkaórát válthatunk ki. A program által feldolgozott, összesített, riportált adatok a könyvvizsgálói bizonyosság növelését is elősegítik.

A XXXII. Országos Könyvvizsgálói Konferenciát megelőző napon személyesen teltházzal, és kimagasló online részvétellel tartottuk meg a program idei bemutatóját. Első sorban az újdonságokra fókuszáltunk, ahol a NAV számla és a könyvelési adatok összehasonlítása kapta a legkomolyabb figyelmet.

2021. második negyedévtől rendelkezésünkre állnak ügyfeleink NAV online számla adatai. A Metrum Referencia „NAV online számla riport” segítségével így sikeresen elemezhetjük a letöltött számla adatokat. Ez elősegíti a tervezést, az elvégzendő feladatok definiálását a munkaprogram összeállítása során. Ez ráadásul hatékony eszköz az egyeztetéseknél vagy az összefüggések feltárásában, a könyvvizsgálat végrehajtása során is. Ez évi újdonság, hogy a program automatikusan összeveti a NAV szerveréről letöltött számlákat az audit.xml állomány adataival. Ennek eredményeképpen egymás mellett látjuk azokat a NAV számla adatokat, amelyek szerepelnek a könyvelésben, és a rendszer megmutatja, melyek hiányoznak a könyvelésből. Ugyanez természetesen fordítva is igaz. A program megjeleníti tehát a főkönyvi számlák mellett azokat a számlákat, amelyek egyeznek a főkönyvvel és azokat a tételeket, amihez nem talált NAV online számla adatot. A hiányzó számlák vagy hiányzó könyvelések leggyakoribb oka lehet egy vegyes könyvelési tétel, vagy akár a tárgy időszakot megelőzően, illetve azt követően kiállított számla egyenlege. Ezzel a módszerrel nem csak az árbevétel (bevételek) lekönyvelésének ellenőrzését és teljességének vizsgálatát tudjuk elősegíteni, hanem a bejövő számlák tekintetében is elénk tárulnak a hiányzó vagy le nem könyvelt számlák, könyvelések tételei.

Az XML fájlok említése során kiemelt szerepet kap a 2010-ben kiadott és 2024 év elején megújított audit.xml adatstruktúra. A szoftver mindkét audit.xml fájlt kezeli. A közeli jövőben számítunk arra, hogy a könyvelő szoftverek fejlesztői egyre tágabb körben fogják előállítani az új audit.xml adatexportot is számunkra. Az új struktúra lényeges adatmezőkkel bővült, ezért további lekérdezési lehetőségek és további automatizmusok sorakozhatnak fel a módszertanunk mellé. Új adatként láthatóvá válik számunkra például a partner adószáma, a nyitott folyószámlák listázása, a projektekre legyűjtött tételek listázása, stb. Az új adatok felhasználása a hatékonyság növelése mellett tovább csökkentheti a könyvvizsgálói kockázatunkat.

A MIR követelményrendszerében egy gyakran említett minőségi cél a könyvvizsgálói dokumentáció elkészülése, rendezése és annak a jelentést követő 60 napon belül történő archiválása. A Metrum Referencia megújított postafiókjával egyszerűbbé vált a külső forrásból kapott fájlok elhelyezése a programban, valamint a dokumentáció rendezése is. Az archiválási funkció immár egy éve ismert és mára 2023. évi könyvvizsgálatoknál is használható volt.

Az őszi időszakban talán több időnk van a saját szerződés nyilvántartásaink karbantartására. Ne feledjük, hogy az eddig megszokott forint alapú könyvvizsgálói díj mellett immár a devizás megbízási díjakat is tudjuk rögzíteni a programban. Ennek előnye, hogy az éves kamarai adatszolgáltatás során nem kell időt terveznünk a kapcsolódó dokumentáció kigyűjtésére és a deviza összegek átváltására.

Az új dokumentum szerkesztő használatával a paraméterezett sablonokból egy gombnyomással előáll az ügyfélnek küldhető irat. A szerkesztő paraméterezési funkciója további riport készítési lehetőségeket kínál.

Végezetül bemutattuk a Metrum Referencia könyvelőknek és könyvelő irodák vezetőinek szóló, 2016 óta működőváltozatát, ELZA-t, vagyis az Elektronikus Zárást Támogató programot, a könyvelők digitális asszisztensét. A programnak a Metrum Referenciát használó könyvvizsgálók számára kifejlesztett újdonsága, hogy ELZA egy kattintásra feltölti a webpostára a könyvvizsgáló részére a teljes zárás dossziét – az adatokat és az azokhoz tartozó fájlokat. A könyvvizsgálónak nincs más dolga, mint beolvasni a csomagot a postafiók új felületén. Ezt követően az ELZA forrás megjelölésével minden fájlt a saját vizsgálati területén tudunk kezelni.

ELZA magában foglalja a könyvvizsgálók által elérhető számszaki funkciókat, lekérdezéseket, egyeztetési és elemzési lehetőségeket. Természetesen ELZA nem tartalmazza a könyvvizsgálói dokumentációhoz szükséges iratokat, de kiegészült számos olyan funkcióval, ami a könyvelők munkáját segíti. Ilyen például a kiegészítő melléklet varázsló, az OBR feltöltés, ANYK átadás, időszaki riport készítés. Talán nem csoda, hogy 2016 óta sok elégedett könyvelő profitál ELZA tudásából, s mostantól már a könyvvizsgálóknak is segítségére van, ha ELZA-ban készült beszámolót auditálnak a Metrum Referencia segítségével.

Ne feledje, hogy 2024. szeptember 30-ig még kedvezményes áron rendelheti meg a Metrum Referencia programot. Kezdje az elővizsgálatokat az új fejlesztésekkel!

Ehhez további segítséget kaphat a következő online bemutatóinkon és klubnapjainkon – tartson velünk 2024. október 4-én, illetve 2024. november 22-én, s tegye fel kérdéseit!

 

A cikk szerzője:
Tusnádiné Ágoston Márta,
kamarai tag könyvvizsgáló, adótanácsadó, informatikus mérnök,
a Metrum Referencia könyvvizsgáló program és az ELZA elektronikus zárást támogató program szakmai fejlesztője, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ oktatója

Hírlevél feliratkozás

Ha szeretne naprakész szakmai cikkeket olvasni, információs videókat nézni, vagy tájékoztatást kapni képzéseinről, iratkozzon fel hírlevelünkre!