Az év végéhez közeledve már azok a foglalkoztatók is kötelesek a visszaélés-bejelentési rendszerük működéséről tájékoztatást adni a potenciális bejelentői kör számára, amelyek legalább 50, legfeljebb 249 személyt foglalkoztatnak. A jogalkalmazás kapcsán felmerülő bizonytalanságok sem mentesítik a kötelezettek körét a jogszabályban előírt kötelezettség határidőben történő teljesítése alól.
Cikkünkben a közelgő új adóév szabályozási változásait tekintjük át a „friss adósaláta” mentén.
A gazdasági társaságok saját tőkével való ellátása a tagok (részvényesek, alapítók) feladata. Fontos jogpolitikai szempont, hogy a társaságban kisebbségben lévő tagok befektetései megfelelő jogi védelmet kapjanak a többségi részesedéssel bírók esetleges hátrányos döntéseivel szemben.
A digitalizáció mentén a NAV online számla és online pénztárgép adatszolgáltatás szoftveres elérhetősége hozzáadott értéket jelent a könyvelés számára. Ma már valóban kevesebb időt kell fordítanunk az adatrögzítésre, a könyvelési munka jobban eltolódhat a szakmai szolgáltatás irányába. Hogyan tudjuk a szakmai minőséget a napi rutinba építve egységessé tenni az irodában?
A pénzügyi instrumentumok szókapcsolat hallatán sokaknak összerándul a gyomruk és valamiféle megfejthetetlen, misztikus számviteli jelenségre gondolnak. Nem vitás: a pénzügyi instrumentumok téma nem könnyű, de korántsem olyan bonyodalmas, mint elsőre tűnik. Példaként a téma „kezelhetőségére” nézzük, hogy miként kell besorolni és értékelni a pénzügyi eszközök között szereplő tőkeinstrumentumokat a rendelkezésre álló számviteli kategóriákba.
Újabb fontos mérföldkőhöz érkezhet a számlázás digitalizációja. Nemcsak az elektronikus számla meghatározása szigorodhat, de az EU-n belüli tranzakcióknál már nem lesz szükséges, hogy a befogadó beleegyezzen az elektronikus számlázásba. 2024. január 1-jéig így minden cégnek érdemes fel készülnie az e-számlák befogadására és feldolgozására. Mutatjuk, mire érdemes figyelni.