A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzforgalmi stratégiájának részeként hosszú évek óta cél, hogy a fogyasztók számára minden helyzetben elérhető legyen az elektronikus fizetési lehetőség, valamint, hogy ezeket a megoldásokat minél gyakrabban használják. Fontos kiemelni, hogy az MNB-nek nem célja a készpénzhasználat megszüntetése: amíg a társadalmi szereplők igénylik, addig biztosítani fogja a készpénzt. Az MNB szempontjából az a fontos, hogy minden fizetési helyzetben legyen választási lehetősége a fogyasztóknak.
Úgy néz ki, hogy forró nyár elé nézünk, nem csupán az időjárás, hanem a 2025-ös évközi adóváltozások tekintetében is. 2025. június 19-én megjelent a Magyar Közlöny 73. számában a 2025. évi az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló LIV. törvény, továbbá jónéhány már korábban elfogadott törvényváltozás is nyáron és ősszel fog hatályba lépni. Ezek közül tekintünk át néhány fontosabb rendelkezést.
Öt, számviteli törvényt is érintő, törvényjavaslatot nyújtottak be 2025. 05. 13-án, melyből kettő már megjelent a Magyar Közlöny 73. számában:
- 2025. évi XXI. törvény a közpénzek szabályozásával összefüggő egyes törvények, valamint a számvitelről szóló törvény módosításáról
- 2025. évi LIV. törvény az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról
- T/11915 A jogi személyek nyilvántartásáról
- T/11916 jogi személyekkel kapcsolatos egyes bírósági eljárásokról és a végelszámolásról
- T/11922 Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról
A pénzügyi intézmények világát ma soha nem látott összetettség és dinamizmus jellemzi. A szabályozási környezet folyamatosan változik, új kockázatok jelennek meg, és a transzparencia iránti igény is egyre nő. Ezekre a kihívásokra csak olyan pénzügyi szakemberek tudnak felkészülten reagálni, akik nemcsak a számvitel vagy a kontrolling alapjaiban jártasak, hanem képesek értelmezni a bankrendszer specifikumait is – szabályozási, működési és pénzügyi szempontból egyaránt.
Gyakori vélekedés, hogy a büntetőjogi felelősség és kockázat kizárólag a magánszemélyeket terheli, és a cégek biztonságban vannak az efféle eljárásoktól. Ez azonban koránt sincs így. Ráadásul, a cégek sok esetben már a nyomozás legelején „megbélyegződnek”, és emiatt visszafordíthatatlan károkat szenvednek – holott az ügy akkor igazán még el se kezdődött.
A Metrum Referencia programban az utóbbi években több olyan fejlesztés készült el, amelyeket úgy éreztük, jobban ismertté kell tenni a program használóinak körében.