A koronavírus válság számviteli kezelésének talán első, mindent megelőző kérdése az volt, hogy mikor kell a hatást a könyvekben megjeleníteni. E kérdés kapcsán az IAS 10 Beszámolási időszak utáni események standard igazít el bennünket. A standard – leegyszerűsítve – akkor teszi lehetővé egy esemény elszámolását, ha annak a kiváltó indoka a mérlegfordulónapon már fennállt, létezett. Ebből következik, hogy egy esetleges trendforduló esetén – különösen, ha az a mérlegfordulónaphoz közel következik be – vizsgálni kell, hogy vajon az üzleti év utolsó napján is fennállt-e már ez a helyzet.
A pandémia teremtette környezet kétségtelenül komoly számviteli folyománya volt az értékvesztések megjelenése. Egy fordulat esetén felmerül a kérdés, hogy a korábban elszámolt értékvesztésekkel mi a teendő. Kevés kivételtől eltekintve ugyanis az IFRS-ek megengedik a korábban elszámolt értékvesztések visszaírását, ha fennállnak annak a feltételei. Akár az értékvesztésnél, a visszaírásnál figyelemmel kell lenni arra, hogy mely standard előírásai az alkalmazandók:
Standard |
Hatókörben lévő eszközök |
IAS 2 – Készletek |
Készletek |
IAS 36 – Eszközök értékvesztése |
Nem pénzügyi eszközök és egyes befektetések[1] |
IFRS 9 – Pénzügyi instrumentumok* |
Pénzügyi eszközök |
IFRS 5 – Értékesítési céllal tartott eszközök... |
Értékesítési céllal tartott eszközök |
*E cikk nem tárgyalja.
Nem pénzügyi eszközök (IAS 36)
A standard szempontjából a nem pénzügyi eszközök körébe tartoznak az immateriális eszközök (ideértve természetesen a goodwillt is), az ingatlanok, gépek és berendezések, a bekerülési érték modell alapján értékelt befektetési célú ingatlanok és egyes befektetések[2]. Az IAS 36 az értékvesztés visszaírásának szabályozásakor lényegében ugyanazt a logikát követi, mint az értékvesztés elszámolásakor.
Ez azt jelenti, hogy
A fenti lépések végrehajtása során lényegében ugyanazokat a megfontolásokat kell követni, mint az értékvesztés elszámolásakor, a fenti 2. és 3. lépés lényegében a tükörképe az értékvesztés elszámolása során jellemző mozzanatoknak. Az értékvesztés visszaírásának végrehajtása során figyelemmel kell lenni arra, hogy az értékvesztés legföljebb olyan mértékben számolható el, hogy az adott eszköz könyv szerinti értéke annyi legyen a visszaírás napján, mintha az értékvesztés elszámolására nem került volna sor.
Abban a helyzetben, ha a megtérülő értéket csak CGU-ra lehetett meghatározni, a visszaírást arányosan kell végrehajtani és természetesen a fenti maximum értéket is vizsgálni kell. Ha a visszaírás során a CGU valamely eleme meghaladná az elméleti maximum értékét, a többi eszköz könyv szerinti értékét kell arányosan növelni.
Az értékvesztés visszaírások közül van egy kizárt vagyoni elem, a goodwill. Azt a goodwillt, amelyre korábban értékvesztést számoltak el visszaírni nem lehet. Erre még akkor sincs lehetőség, ha a goodwill értékvesztés elszámolására egy évközi pénzügyi kimutatásban került sor és év végére a körülmények oly mértékben javultak, hogy az értékvesztés elszámolása akár már annak az évnek a végén sem lenne szükséges, vagy nem olyan mértékben lenne szükséges[4].
Készletek (IAS 2)
A készletek értékvesztésének (pontosabban a standard szóhasználatát követve leírásának) az elszámolására akkor kerül sor, ha az eszköz könyv szerinti értéke meghaladja annak nettó realizálható értékét. A nettó realizálható érték a becsült eladási ár csökkentve a befejezésig még felmerülő költségek és az értékesítési költségek együttes összegével. A nettó realizálható érték meghatározására minden időszak végén sort kell keríteni, kivéve azt a helyzetet, amikor egy készletelem egy másik készletelembe beépül (ahogy pl. egy alkatrész egy gépbe), és az a készletelem amibe beépült nem leírandó (az előző példát folytatva: a gép nem leírandó, még mindig a felmerülő költségeket meghaladó nyereséggel értékesíthető).
Abban a helyzetben, ha egy elszámolt leírás később már nem szükséges – például azért, mert az adott készletelem eladási ára növekszik -, az értékvesztést „vissza kell fordítani” vagyis az eredménnyel szemben annak értékét meg kell növelni[5].
Értékesítési céllal tartott eszközök (IFRS 5)
Az IFRS 5 azt írja elő, hogy egy értékesítési céllal tartott eszközt a könyv szerinti értéke és az értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke közül a kisebbiken tartsa a gazdálkodó egység nyilván. Ugyan az átsorolásnál elszámolt értékbeli csökkenés nem minősül a szó szoros értelmében értékvesztésnek, azonban annak mintájára kell elszámolni. A kérdés adódik: ezeknél az eszközöknél elképzelhető-e visszaírás? Igen, elképzelhető. Itt azt a korlátot állítja fel a standard, hogy a visszaírás nem haladja meg a korábban az IAS 36 szerint elszámolt vagy az IFRS 5 alapján elszámolt leírások összegét[6].
Természetesen a pénzügyi eszközöknél (és az azok mintájára működő eszközöknél) is értelmezhető az értékvesztés és annak visszaírása. Ezekkel a vagyoni elemekkel ebben a cikkben nem foglalkoztunk, tekintettel azok gyökeresen eltérő természetére.
Míg 2020-ban elsősorban az értékvesztés elszámolása és meghatározása volt a számviteli feladat, őszintén reméljük, hogy a körülmények megváltozása miatt hamarosan azon fáradozhatunk, hogy a visszaírásokat minél pontosabban kiszámítsuk és azt próbáljuk meghatározni, hogy miként a lehet ezeket a visszaírásokat a leginformatívabb módon prezentálni.
A cikk szerzője:
Lakatos László Péter, Ph.D.
tanszékvezető egyetemi docens; a Budapesti Corvinus Egyetem, okleveles könyvvizsgáló, jogász és a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ oktatója
Jelentkezzen a szerző Hogyan tovább a Covid után? című előadására, vagy keresse előadásait kreditpontos kötelező továbbképzésünk távoktatási anyagai között. A nemzetközi számvitellel most ismerkedők IFRS mérlegképes könyvelői, illetve könyvvizsgálói minősítő vizsgát megelőző felkészítőt is találnak az Oktatási Központ kínálatában.
[1] Az IAS 36 hatókörébe tartozik a leányvállalatokban, társult vállalkozásokban és közös szerveződésekben lévő befektetésekre elszámolandó értékvesztés és azok visszaírása a különálló pénzügyi kimutatásokban.
[2] Lásd fenti 1. lábjegyzetet.
[3] IAS 36.109-125
[4] IFRIC 10 Évközi pénzügyi beszámolás és értékvesztés
[5] IAS2.33
[6] IFRS 5.21