Mit tartogat az IFRS 18?

Vissza a szakmai cikkekhez
Mit tartogat az IFRS 18?
2024. augusztus 21. 10:00

A pénzügyi kimutatások általános szerkezetét gyakran adottságnak vesszük. A mérleg, az átfogó eredménykimutatás, cash-flow és a saját tőke változás kimutatás ritkán megy keresztül akár kisebb változásokon is, az alapvető, strukturális változások pedig végképp nem lehetnek gyakoriak[1]. Nyilvánvaló, hogy a fő kimutatások szerkezetét megváltoztatni csak nagyon körültekintően lehetséges, hiszen túlzás nélkül lehet mondani: egy ilyen módosulás mindenkire hatással lesz, és bár az aktuális változás tartalmilag nem feltétlenül komplex, a vállalkozások minden rendszerén keresztülfut a tartalma.

 

A fő pénzügyi kimutatások körén az IFRS 18 sem változtat. Az általános célú pénzügyi kimutatások továbbra is tartalmaznak egy mérleget, egy átfogó eredménykimutatást, egy saját tőke változás kimutatást és egy cash-flow kimutatást. Bontásban és besorolásban is alkalmaz azonban gyökeresen új megoldásokat, ami alapvető struktúrát érintő változást hoz. Az új standard előírásaiból válogatunk, a teljesség igénye nélkül.

 

A kimutatások szerkezete

A standard hoz egy gyökeres szerkezeti változást: az átfogó eredményen belül bevezeti a befektetési eredmény kategóriát és egy új összegfokozatot az eredménykimutatásban, amelyet finanszírozás és nyereségadó hatása előtti eredménynek nevez el.

A standard nem nevesít befektetési eredmény összegfokozatot, de a befektetési bevételek és ráfordítások összegét ki kell számítani, valamint a fent hivatkozott összegfokozatot meg kell határozni, aminek az következménye az, hogy a befektetési eredmény összege látszik az átfogó eredménykimutatásból, akkor is, ha valaki történetesen nem tünteti fel külön soron.

Az egyik alapkérdés az, hogy milyen tételeket kell a befektetési eredménybe sorolni. A befektetési eredmény olyan vagyoni elemekből származik, amelyek a többi eszköztől lényegében függetlenül termelnek eredményt. Ilyen például egy pénzügyi instrumentumnak minősülő részvényhez kapcsolódó osztalék, vagy a valós értékének a változása[2], de ilyen egy befektetési célú ingatlanból származó bérleti díj és az ehhez kapcsolódó ráfordítások összessége is.

Ezzel párhuzamosan pontosították a finanszírozási eredmény tartalmát is, hisz sokszor abba – a mostani fogalmainkkal – befektetési elemek is keveredtek. A pénzügyi eredmény kategóriáját terhelik azok a ráfordítások, amit annak kompenzálására fizetnek, mert más olyan erőforrást adott, amelyet később vissza kell fizetni. Ez a kategória tartalmazza továbbá az egyéb kötelezettségekkel kapcsolatos kamat természetű tételeket, illetve a kizárólag idő múlására visszavezethető ráfordításokat (pl. diszkont lebontása).

Az adózás előtti eredmény máshová nem sorolható összetevőit kell az új standard szerint működősi eredménynek tekinteni, amelyet a jövőben, mint összegfokozatot külön is meg kell majd jeleníteni[3].

Az átfogó eredménykimutatás bontása – figyelemmel az elmondottakra – a következők szerint alakulhat[4]:

 
Besorolással kapcsolatos módosítások
 
A standard változtat néhány besorolással kapcsolatos kérdésen is, főleg olyanokon, amelyek kritika tárgyai voltak az elmúlt időszakban. Ennek kapcsán a cash flow kimutatásban megszüntetik az osztalékokkal és kamatokkal kapcsolatos választási lehetőségeket és egységes előírások mentén kell majd azokat besorolni a következők szerint:
 
Tétel Eddigi besorolás Új javaslat
Kapott osztalék működési vagy befektetési befektetési
Kapott kamat működési vagy befektetési befektetési
Fizetett osztalék működési vagy finanszírozási finanszírozási
Fizetett kamat működési vagy finanszírozási finanszírozási

 

A fenti megoldás kapcsán nem csak az egyes tételek kezelése lesz majd egységes, de az üzleti számításokban alkalmazott besorolást is követni fogja a gyakorlat.

A másik lényeges változtatás végre kezeli azt a nagyon régi dilemmát, hogy miként kell besorolni a devizás árfolyamkülönbözeteket, úgy, hogy az a közgazdasági tartalmat a lehető legjobban adja vissza. Az IFRS 18 erre a következő megoldást adja:

Tétel Besorolás
Pénzügyi tételekhez kapcsolódó Pénzügyi kategória
Pénzeszközökön és egyenértékesen lévő  Pénzügyi kategória
Befektetésekhez tartozó Befektetési kategória
Minden más Működési kategória

 

Fontos látni, hogy az IASB továbbra is – fő szabályként – tudatosan ragaszkodik az árfolyamkülönbözet (realizált és nem realizált) nettó eredményben belüli elszámolásához, az egyéb átfogó eredménybe árfolyamkülönbözetet csak kivételes esetben lehet elszámolni.

 

Az EBITDA az általános célú pénzügyi kimutatásokban

Parázs vita övezte azt a kérdést, hogy az EBITDA[5]-t közzé lehet-e tenni az általános célú pénzügyi kimutatásokban. A gyakorlat számos esetben alkalmazza, azonban általánosan elfogadott definíciója nincs, így a gyakorlat meglehetősen sokféleképpen határozta meg az értékét. A standardalkotók továbbra sem emelik be ezt a népszerű mutatót közvetlenül a pénzügyi kimutatásokba. Megalkottak azonban olyan általános szabályokat, amelyek a korábbi vitákat – legalább részben – megoldják. A pénzügyi kimutatásokban a jövőben közzé lehet tenni minden olyan menedzsment által kreált pénzügyi mutatót, amelyről a azt gondolják, hogy a teljesítményt méri, illetve azt huzamosabb ideig alkalmazza és kommunikálja, feltéve, hogy egy IFRS-ben definiált fogalomból a gazdálkodó az értékét levezeti és bemutatja az adóhatást, s azt is, hogy miként oszlik meg a mutatóban foglalt érték az anyavállalat tulajdonosai és a nem kontrolláló érdekeltség között.

Ezen túlmenően – elismerve az EBITDA mutató fontosságát – létrehozott az IASB egy „saját” mutatót: az értékcsökkenés és amortizáció előtti operatív eredményt. Ezt a pénzügyi kimutatásokban minden egyéb feltétel vizsgálata és levezetés nélkül közzé lehet tenni. Vegyük azonban észre, hogy alapesetben az IFRS 18 által képzett mutató az EBITDA-val egyezik meg!

Lényeges leszögezni: a standard szabályaiból e cikk csak szemezgetett, s az említettek mellett számos további előírást kell majd alkalmazni. Azt sem szabad továbbá elfelejteni, hogy a standard a pénzügyi vállalkozásokra speciális (eltérő) szabályok alkalmazását engedi majd meg, követve a gyakorlat megoldásait[6].

A standardot - feltéve, hogy az EU is befogadja - 2027. január 1-jén kezdődő és azt követő időszakokra kell majd alkalmazni, így mindenkit érintő, jelentős változást hozó jellegére tekintettel, már most érdemes megkezdeni az alkalmazásra való felkészülést.

 

A cikk szerzője:
Lakatos László Péter, Ph.D.
okleveles könyvvizsgáló, jogász
intézetvezető egyetemi docens - Budapesti Corvinus Egyetem
a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának oktatója

 

[1] Talán az utolsó ilyennek tekinthető lépés az egyéb átfogó eredmény koncepciójának a beemelése volt.
[2] Feltéve, hogy az átértékelést a nettó eredményben számolja el a gazdálkodó.
[3] Ezt a gyakorlatban eddig is megtették, a változás az, hogy kötelezővé vált a bemutatása.
[4] A bemutatott megoldás természetesen egy minta, a logikát kívánja szemléltetni.
[5] Kamatok, adók, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredmény.
[6] A cikk nem foglalkozott a speciális szabályokkal.

A szerző(k)ről

Cikkei
Oktatásai
Továbbképzési filmek ettől a szerzőtől
Kiadványok ettől a szerzőtől
IFRS-ek rendszere rég nem látott súlyú változásokon ment keresztül az elmúlt időszakban, alapjaiban változtatták meg jónéhány fundamentális témakör szabályozását. Elég csak a mindenkit érintő bevétel elszámolása, pénzügyi instrumentumok vagy lízing témakö
Már csak 7 db elérhető
14 900 HUF
Részletek
Az elmúlt évtizedben számos publikáció, tankönyv, példatár, feladatgyűjtemény jelent meg a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) témakörében. A piaci folyamatok globalizációjának növekedése megköveteli, hogy a számvitellel foglalkozók széles k
Raktáron
13 900 HUF
Részletek

Hírlevél feliratkozás

Ha szeretne naprakész szakmai cikkeket olvasni, információs videókat nézni, vagy tájékoztatást kapni képzéseinről, iratkozzon fel hírlevelünkre!