A vészhelyzet okozta károk enyhítését célzó intézkedések

Vissza a szakmai cikkekhez
A vészhelyzet okozta károk enyhítését célzó intézkedések
2020. március 19. 0:00
A vészhelyzet okozta károk enyhítését célzó intézkedések változás például a hitelek törlesztésében, adó és járulékkedvezmények… Ma, 2020. március 19-én lépett hatályba a 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet, ami a koronavírus világjárvány nemzetgaz

Hitelek

A veszélyhelyzet fennállása alatt az adósnak a hitelező által üzletszerűen nyújtott hitel- és kölcsönszerződésből, illetve pénzügyi lízingszerződésből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége akként módosul, hogy az adós a szerződésből eredő kötelezettsége teljesítésére fizetési haladékot kap. A rendelet ezt fizetési moratóriumként említi.

 

A fizetési moratórium nem érinti az adós azon jogát, hogy az eredeti szerződési feltételek szerint teljesítsen, így megteheti, hogy a moratórium ideje alatt is a szerződésben vállalt kötelezettségei szerint törleszt.

 

A szerződések teljesítési határidejének módosulása a szerződést biztosító járulékos és nem járulékos mellékkötelezettségeket is érinti, függetlenül attól, hogy a mellékkötelezettséget szerződésbe vagy egyoldalú jognyilatkozatba foglalták.

 

A fizetési moratórium 2020. december 31-éig tart, ám ennek időtartamát a Kormány rendeletével meghosszabbíthatja, amennyiben a vészhelyzet hosszabb ideig állna fenn.

 

A veszélyhelyzet fennállása alatt lejáró szerződés 2020. december 31-éig meghosszabbodik.

 

A fenti rendelkezéseket a 2020. március 18. napján huszonnégy órakor fennálló szerződések alapján már folyósított kölcsönökre kell alkalmazni.

 

A rendelet kitér azokra a zálogjoggal nem biztosított fogyasztói hitelekre is, amelyek a hatálybalépését követően realizálódnak. Ezeknél a teljes hiteldíj mutató nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat öt százalékponttal növelt mértékét.

 

Meghatározott ágazatokat és munkavállalóikat érintő védelmi rendelkezések, a leginkább érintett ágazatok kedvezményei

 

A turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművészeti, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatok tekintetében a nem lakás céljára szolgáló helyiségekre vonatkozó bérleti szerződéseket 2020. június 30-áig nem lehet felmondással megszüntetni, s ezek vonatkozásában a bérleti díj emelésére sincsen lehetőség.

 

Ezeknek a rendelkezéseknek a hatálya a Kormány rendeletével a veszélyhelyzet fennállásáig meghosszabbítható.

 

Az itt felsorolt ágazatokban működő gazdasági egységekben 2020. március, április, május és június hónapokra a foglalkoztatott

 

  • munkavállalók esetében a munkáltató mentesül a munkabér utáni közterhek megfizetésének kötelezettsége alól,
  • munkavállaló munkabérét terhelő járulékok közül kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulék megfizetésének kötelezettsége áll fenn azzal, hogy annak havi mértéke nem haladhatja meg az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét, tehát a 7 710 forintot.

 

A turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetésére kötelezetteknek a 2020. március 1. napjától 2020. június 30. napjáig terjedő időszakra nem kell e hozzájárulást megfizetniük, s erre az időszakra a turizmusfejlesztési hozzájárulás bevallására és megállapítására sem kerül sor.

 

A személyszállítási szolgáltatást végzők KATA-kedvezménye

 

A személyszállítási szolgáltatást végző, kisadózó vállalkozások tételes adója hatálya alá tartozó adózók a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény szerinti adófizetési kötelezettségük alól 2020. március, április, május és június hónapokra mentesülnek.

 

 

A veszélyhelyzet időtartama alatt előírt tilalmak, korlátozások betartása érdekében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényt alkalmazására is eltérő rendelkezések irányadók.

 

Ez azt jelenti, hogy a jogszabály rendelkezésének megfelelően az Mt.-t a veszélyhelyzet megszűnését követő harminc napig azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

  • a munkáltató a közölt munkaidő-beosztást az Mt. 97. § (5) bekezdése szerinti közlési szabályoktól eltérően is módosíthatja,
  • a munkáltató a munkavállaló számára otthoni munkavégzést és távmunkavégzést rendelhet el egyoldalúan,
  • a munkáltató a munkavállaló egészségi állapotának ellenőrzése érdekében a szükséges és indokolt intézkedéseket megteheti.

 

A fentiektől eltérő kollektív szerződéses rendelkezéseket ebben az időszakban alkalmazni nem lehet. A munkavállaló és a munkáltató az Mt. rendelkezéseitől külön megállapodásban eltérhetnek.

 

A további részletszabályokat a Kormány rendeletekben határozza meg, amelyek pontosítani fogják a kötelezettségek alakulását és a cikkünkben említett rendelkezések végrehajtását.

Ezekről a változásokról folyamatosan híradással élünk.

 

A cikk szerzője:

Barabás Miklós
társadalombiztosítási szakember, közgazdász, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának oktatója

 

Itt olvashatják az Oktatási Központunk vészhelyzetre vonatkozó tájékoztatóját!

A szerző(k)ről

Cikkei
Oktatásai
Kiadványok ettől a szerzőtől
Kidolgozott vizsgatételek a társadalombiztosítási és bérügyi ügyintéző képzés szóbeli szakmai vizsgájához.
Raktáron
7 900 HUF
Részletek
A Társadalombiztosítási és bérügyi kalauz – 2021 megjelenését ezúttal is az évről-évre folyamatosan változó jogszabályok, illetve a képzések hallgatói és a már szakmában dolgozók folyamatos érdeklődése, a könyv iránti igénye tette szükségessé.
Már csak 6 db elérhető
10 500 HUF
Részletek
A tankönyv a munkaerőgazdálkodási és társadalombiztosítási ügyintéző képzés tételsorának teljes kidolgozása, amely a kidolgozás mellett az adott tétel kérdés csoportjához tartozó témaköröket is átöleli.
Nincs raktáron
12 120 HUF

Hírlevél feliratkozás

Ha szeretne naprakész szakmai cikkeket olvasni, információs videókat nézni, vagy tájékoztatást kapni képzéseinről, iratkozzon fel hírlevelünkre!