A friss jogszabály az alanyi kör tekintetében pontosítja, kiegészíti a mentesítési szabályokat
A rendelkezés TEÁOR és TESZOR-számmal azonosítja az érintetteket, s a hatálya az alábbi tevékenységeket főtevékenységként tényleges végzőkre - ide nem értve a költségvetési szerv kifizetőket – terjed ki:
Tényleges főtevékenységnek a rendelet alkalmazásában azt a tevékenységet kell tekinteni, amelyből az adózónak a rendelet hatálybalépését megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább a bevételének 30%-a származott. Az elmúlt napokban sokakban felmerült ötlet, a tevékenységi kör gyors módosítás előtt bezárta tehát a kaput a jogalkotó.
A kifizetőket érintő kedvezmények vonatkozásában közreadott részletszabályok
A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény alapján fennálló szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettség alól mentesül
Fontos, hogy a mentesülés érinti ennek a körnek a szakképzési hozzájárulási kötelezettségét is!
A rehabilitációs hozzájárulási kötelezettség mértéke az eredeti kötelezettség kétharmadára csökkent, s az erre kötelezett az előleg megfizetésének kötelezettsége alól is mentesül.
A jelzett körnek a járulékfizetési kötelezettségét úgy kell teljesítenie, hogy a járulékalapot képező jövedelem után kizárólag a 4 százalékos mértékű természetbeni egészségbiztosítási járulékot, de legfeljebb 7710 forint összeget kell megfizetnie.
A kormányrendelet kiemeli, hogy a járulékfizetés teljesítése nem érinti a biztosított társadalombiztosítási és munkaerőpiaci ellátásokra való jogosultságát és az ellátások összegét.
Ahogy az előző cikkünkben is jeleztük, a kedvezményeket a 2020. március, április, május és június hónapra vonatkozó adó- és járulékfizetési kötelezettség esetében kell alkalmazni.
A kisadózók kedvezményei
A kormányrendelet nem tekinti adóalapnak a KIVA esetében az alábbi tevékenységekre figyelemmel juttatott személy jellegű kifizetést:
A részletszabályok meghatározták továbbá, hogy a KATA-adózók esetében melyek azok a tevékenységek, amelyek vonatkozásában mentesülnek a tételes adó megfizetése alól a 2020. március, április, május és június hónapokra – kiemelve itt is, hogy a kedvezmény a társadalombiztosítási ellátások alapját nem érinti.
Ezek a tevékenységek a következőek:
Fizetési könnyítési szabály, hogy a kisadózó vállalkozás a 2020. március 1-je előtt esedékessé vált Katv. szerinti adótartozását a veszélyhelyzet megszűnésének negyedévét követő hónaptól 10 havi egyenlő részletben – az egyes részleteket a tárgyhó 12. napjáig – lehet megfizetni. Az állami adóhatóság a 2020. március 1-jétől a veszélyhelyzet megszűnésének negyedévét követő hónapig és a részletfizetés időtartamára az adótartozásra pótlékot nem számít fel. Abban az esetben azonban, ha az adózó az esedékes részlet befizetését nem teljesíti, a kedvezményre való jogosultságát elveszíti, és a tartozása egy összegben esedékessé válik. Ilyenkor az adóhatóság a tartozás fennmaradó részére a 2020. március 1-jéig terjedő időszakra felszámított késedelmi pótlékon felül 2020. március 1-jétől is késedelmi pótlékot számít fel.
A turizmusfejlesztési hozzájárulás
Annak a turizmusfejlesztési hozzájárulásra kötelezettnek, amelynek a turizmusfejlesztési hozzájárulást negyedévente kell bevallania, a 2020. április 20-ig benyújtandó bevallásában a 2020. január 1. és 2020. február 29. közötti, míg amelynek évente kell bevallania, a 2021. február 25-ig benyújtandó bevallásában a 2020. január 1. és 2020. február 29. közötti és a 2020. július 1. és 2020. december 31. közötti időszakra vonatkozó turizmusfejlesztési hozzájárulást kell megállapítania, bevallania és megfizetnie.
A fentiek sok szektor vonatkozásában komoly lépéseket jelentenek még akkor is, ha mindannyian látjuk, hogy bőven akadnak még nyitott kérdések. Remélhetőleg azonban ezekre is rövidesen megszületnek a válaszok, s akkor újabb összefoglalóval jelentkezünk.
A cikk szerzője:
Barabás Miklós
társadalombiztosítási szakember, közgazdász, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának oktatója
Szerezze meg összes szükséges kreditjét otthonában, távoktatási formában >>>