Személyi jövedelemadót, szociális hozzájárulási adót érintő módosítások

Vissza a szakmai cikkekhez
Személyi jövedelemadót, szociális hozzájárulási adót érintő módosítások
2025. január 14. 10:00

Két lépésben (2025. júliusában, illetve 2026. januárjában) megduplázódik a gyermeket nevelő családok által igénybevehető családi kedvezmény, illetve a tartósan beteg és súlyosan fogyatékos gyermeket nevelők többletkedvezménye.

A cafeteria-rendszer számos új juttatási elemmel egészül ki. 

  • Új elem az Aktív Magyarok alszámla, amelyre a munkáltató évente 120 000 forintot utalhat béren kívüli juttatásként. Az alszámla a rekreációs juttatásoktól elkülönül, az évi 120 ezer Ft annak azok évi keretösszegétől függetlenül biztosítható. 
  • A SZÉP kártyán lévő rekreációs támogatás összegének a fele 2025-ben lakásfelújításra is felhasználható lesz. 
  • Újdonság, hogy 2025-től a fiatal, 35 év alatti munkavállalóknak lakhatási célra (lakbér fizetésére vagy lakáshitel törlesztésére) évente legfeljebb 1 8000 000 forintot adhat béren kívüli juttatásként a munkáltató. 

Említést érdemel, hogy a fizetővendéglátó tevékenységet folytatók tételes átalányadózásának szabályai is több ponton módosulnak: változik az adómérték és a lakószoba fogalma is. 

Az átalányadózó egyéni vállalkozók által alkalmazható 80 százalékos költséghányadra jogosító tevékenységek köre a Tevékenységek Egységes Osztályozási Rendszerében (TESZOR) megjelölt kódok helyett – tartalmi változtatás nélkül – az Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzékére (ÖVTJ) hivatkozással szerepel a szabályozásban.

2025-től számos mentességi jogcím változik vagy épül be a szabályozásba.

Ideiglenesen, 2025-ben az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást évente három alkalommal adómentesen lakáscélra is fel lehet használni.

  • A start-up vállalkozások támogatása céljából pedig adómentessé válik a szellemi termék apportja. 
  • 2025-től a sérelemdíj abban az esetben adómentes, ha azt bíróság állapítja meg vagy hagyja jóvá, vagy ha annak juttatására független felek között kerül sor. 
  • Új adómentességek jelennek meg a fenntartható energiagazdálkodás ösztönzése érdekében. Adómentes a minimálbér értékéig az ún. rugalmassági szolgáltatásból származó bevétel és az eredeti jogosult által a hitelesíttet energia-megtakarítás formájában valamint az ennek átruházásáért megszerzett bevétel. 
  • A borravaló 2025-től akkor is adómentes, ha azt a vendéglátó üzlet üzemeltetőjének közreműködésével szerzi meg a vendéglátó üzlet munkavállalója.
  • Adómentessé válik a kifizető által fenntartott létesítményben a magánszemély részére biztosított sportolási lehetőség és a létesítményben elhelyezett sporteszközök ingyenes / kedvezményes használata
  • Szintén adómentes a hallgató Diákhitel II. (kötött felhasználású hitel, amely kizárólag a Magyarországon folytatott egyetemi tanulmányi díjak finanszírozására igényelhető) törlesztőrészleteihez és előtörlesztéshez való munkáltatói hozzájárulás. 
  • A sport-, illetve kulturális eseményre szóló belépőjegy, illetve bérlet mellett az állatkerti belépő, bérlet juttatása is adómentessé válik évente a minimálbérig.

Beépül a szociális hozzájárulási adóról szóló törvénybe a munkaerőpiacra lépők kedvezményét év közben módosító veszélyhelyzeti kormányrendeleti rendelkezés, amely egyrészt a kedvezményre jogosító időszakot 3 évről másfél évre csökkentette, másrészt 275 napról 365 napra növelte azt az időtartamot, amely alatt a kedvezményre jogosító magánszemély a Tbj. szerint biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonnyal, egyéni, társas vállalkozói jogviszonnyal rendelkezhet. 

2025-től a tartós befektetési számláról a három, illetve öt éven belül kivett összeg után szociális hozzájárulási adót kell fizetni. Az adó mértéke a 3 éven belüli kifizetés esetén 13 százalék, míg a három éven túli, de öt éven belüli kifizetés esetén 8 százalék. 

Szigorodik a szakképzési szabályrendszer a saját foglalkoztatónál szakirányú oktatást teljesítő képzésben résztvevő személyeknél, rájuk tekintettel a szakirányú oktatás és duális képzés kedvezménye az oktatási időből legfeljebb 12  hónapig vehető igénybe, de csak akkor, ha a munkavállaló a szakirányú oktatás befejezését követő második vizsgaidőszakban szakmai vizsgát tesz.

 

A cikk szerzője:
Szatmári László, a PM Jövedelemadók és Járulékok Főosztályának vezetője
a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának oktatója

A szerző(k)ről

Cikkei
Kiadványok ettől a szerzőtől
Mérlegképes kreditpont
Az Adó 2024 Magyarázatok könyv a Magyarországon legnépszerűbb Adótan könyv 35, átdolgozott kiadásával, valamint az Adó 2024 Teszt és Példatár könyvvel együtt képez szerves egységet, ad komplex naprakész adózási ismereteket a gyakorlat és a vizsgára való
Raktáron
14 800 HUF
Részletek

Hírlevél feliratkozás

Ha szeretne naprakész szakmai cikkeket olvasni, információs videókat nézni, vagy tájékoztatást kapni képzéseinről, iratkozzon fel hírlevelünkre!