Ahogyan a 2020-as év tekintetében, úgy 2021-ben is a számviteli záráskor a szakembereknek kiemelt figyelmet kell fordítaniuk az értékelések könyvekben való megjelenítésére.
Jelen cikk a probléma felvetésen túl az alkalmazandó magyar számviteli szabályok gyakorlatba való átültetéséhez kíván segítséget nyújtani egy példa bemutatásával - természetesen a kapcsolódó joganyag terjedelmére tekintettel a teljesség igénye nélkül.
A konjunktúra hatására számviteli szempontból a könyvekben az alábbi változások következnek be:
Ezek a változások jellemzően a korábban elszámolt értékvesztés, terven felüli értékcsökkenés visszaírását eredményezik, de annak választása esetén sor kerülhet akár értékhelyesbítés elszámolására is, melynek szabályait a 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) és a 398/2012. (XII. 20.) Korm. Rendelet a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolóról (mikro kormányrendelet) tartalmazza.
A gazdasági fellendülés hatására a vállalkozások tevékenysége bővül, így növekszik azok mérlegfőösszege, éves nettó árbevétele és a foglalkoztatottaik száma, ami a jövőben hatással lehet az általuk választott/választható beszámoló típusára is.
A fenti felértékelést eredményező gazdasági események elszámolása az alábbi lépésekben történik:
Nézzünk erre egy példát!
Egy éves beszámolót készítő vállalkozás könyveiben szerepel egy ingatlan, amelyet szállodaként üzemeltet. Az ingatlan aktiválásnak időpontja 2018.01.01., bekerülési értéke 350 MFt, a maradványértéke 50 MFt, a terv szerinti értékcsökkenés elszámolásának módszere lineáris és annak mértéke 2%/év.
A vállalkozás:
Az ingatlan piaci értéke 2019.04.30-án 350 MFt.
(A különbözet várható időtartamát a vállalkozás tartósnak minősíti.)
Megoldás 2018 év:
Értékkülönbözet vizsgálata:
A piaci értékre történő felértékelés nem lehetséges.
Az ingatlan piaci értéke 2020.04.30-án 320 MFt.
(A különbözet várható időtartamát a vállalkozás tartósnak minősíti.)
Megoldás 2019 év: