Veszteséges termelés esetén az eladási ár alkalmazásával az értékesítés nettó árbevétele és a közvetlen költségek különbözete mutatja a negatív egyenleget. A következő évi termelési szakasz veszteségére céltartalékot kell képezni, amely egyéb ráfordításként terheli az üzleti évi eredményt.
Folyamatos mennyiségi és értékbeni nyilvántartás esetén a főkönyvben szereplő fordulónapi összeget saját termelésű készletek állományváltozása számlával szemben ki kell vezetni a 2-es számlaosztályból - az a mérlegbe nem kerülhet. A megrendelő által meghatározott jellemzőkkel gyártott termék fordulónapi mennyisége és az eladási ár szorzata fordulónapon aktív időbeli elhatárolásként és értékesítés nettó árbevételeként kerül könyvelésre.
Az új eredményszámítás alkalmazásával a vállalkozások nagyobb értékű társasági adóalapot és iparűzési adóalapot fognak a bevallásban kimutatni, ennek százalékos mértékében nő az adóteher a 2020-as évre vonatkoztatva.
A vállalkozások egy része több típusú termelési tevékenységet végez. Olyan módon is, hogy a vevő előírásai alapján történik a termelés és olyan módon is, hogy a vevőnek nincs beleszólása a termék főbb jellemzőibe. Ebben az esetben a fordulónapi eredménytételek megállapítása kétféle módon történik (az eddig megszokott önköltség alapján és az új előírás szerint a szerződésből számított összegben).
A fordulónapi könyvelési tételek is kétféleképpen alakulhatnak, így bemutatom a könyvelési tételeket mind a két módszerrel.
Könyveléshez szükséges adatok:
A vállalkozás a vevő megrendelésére, a vevő „receptje” által gyártja a terméket, végzi a szolgáltatást. Tervezett közvetlen költség: 100 millió forint, a szerződésben rögzített eladási ár: 500 millió forint. 2020. december 31-i fordulónapon a vállalkozás 70%-os készültségi fokot ért el. Lineárisan számítva a költségeket 70 millió forint közvetlen költség került a könyvelésbe.
Amennyiben a szerződést 2019. december 31-éig aláírták, a vállalkozás alkalmazhatja az aláíráskor hatályos számviteli előírásokat, s befejezetlen termelésként és aktivált saját teljesítményként mutatja ki a 70 millióforint értéket.
2020.12.31. |
T Befejezetlen termelés |
K Saját termelésű készletek állományváltozása |
70 millió |
Ezen termelési, szolgáltatási jellemzőknél a szerződés 2020. január 1. után történő aláírása az új előírások kötelező alkalmazását hozza magával. A számviteli politikájában rögzített módszerrel kell kiszámítani a 2020. évi termeléshez kapcsolódó árbevétel értékét. A legegyszerűbb lineáris módszerrel 500 millió szerződött összegnek számítja a 70%-át. A számítás alapján 350 millió árbevétel értéket kell kimutatni az eredménykimutatásban.
2020.12.31. |
T Aktív időbeli elhatárolás |
K Értékesítés nettó árbevétele |
350 millió |
Az adózás előtti eredmény a második esetben 280 millió forinttal nagyobb. Társasági adó hatálya alá tartozó vállalkozás esetében ez a vállalkozásnak 25,2 millió forint adótöbbletet jelent.
Részszámlázás esetén a fordulónapi könyvelési tétel összegének megállapítása során figyelembe kell venni a már kiszámlázott, ezáltal árbevételként lekönyvelt összeget.
Az előző példa folytatásaként feltételezzük, hogy a vállalkozás már számlázott:
a./ esetben: 300 millió forint összeget;
b./ esetben: 410 millió forint összeget.
a./ eset: 350 millió -300 millió = 50 millió forint összeget kell még árbevételként könyvelni.
2020.12.31. |
T Aktív időbeli elhatárolás |
K Értékesítés nettó árbevétele |
50 millió |
b./ eset: 410 millió - 350 millió = 60 millió forint összeggel kell az árbevételt csökkenteni.
2020.12.31. |
T Értékesítés nettó árbevétele |
K Passzív időbeli elhatárolás |
60 millió |
A témáról bővebben is beszélek a számviteli törvény változásához kapcsolódó üzleti évek között áthúzódó gazdasági események című távoktatási anyagban, ami a kreditpontos kötelező továbbképzés részeként érhető el a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjánál. A filmben bemutatom az új fogalmakat, majd példákon keresztül, könyvelési tételekkel levezetem a 2020-as évtől hatályos előírások alkalmazását.
Jó tanulást, és persze sikeres munkát kívánok mindenkinek!
A cikk szerzője:
Rezsabek Angéla
okleveles könyvvizsgáló
a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának oktatója
Szerezze meg összes szükséges kreditjét távoktatási formában - kényelmesen, biztonságban, az otthoni fotelban ülve.