A 2021. évben, illetve a 2022. évben azon vállalkozó esetén, amely azzal felel meg a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (KKV törvény) szerinti mikro-, kis- és középvállalkozássá minősítés feltételeinek, hogy esetében az összes foglalkoztatotti létszáma nem éri el a 250 főt, és az éves nettó árbevétele, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 4 milliárd forint, az iparűzési adó mértéke 1 százalék (csökkentett adómérték), ha az önkormányzati rendelet szerinti iparűzési adómérték több, mint 1 százalék. A vállalkozásnak a KKV törvényben előírt feltételeket – a nettó árbevétel, mérlegfőösszeg szabálya kivételével – alkalmaznia kell, így a partner és kapcsolt vállalkozásokra vonatkozó speciális összeszámítási szabályokat is.
A vállalkozó (iparűzési adóalany) azon székhelye, telephelye szerinti településen – ideértve a különleges gazdasági övezetbe sorolt területet is – realizál adócsökkenést, amelynek önkormányzata bevezette az iparűzési adót és annak mértékeként 1 százaléknál magasabb adómértéket határozott meg.
A „22NYHIPA nyilatkozat” a www.nav.gov.hu oldalon az ÁNYK programban érhető el, amely a NAV elektronikus rendszerében tölthető ki és nyújtandó be. E nyilatkozat a 2022. adóévi iparűzési adóelőleg „fele” összegben való megfizetésének, illetve a 2022. évi iparűzési adóelőny átmenti támogatásként való igénybevételének bizonylata, amelynek egyes sajátosságait az alábbiakban ismertetjük.
A vállalkozónak egyetlen 22NYHIPA nyilatkozatot kell benyújtania akkor is, ha székhelye mellett a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvényben (Htv.) definiált egy vagy több telephelye van, s így a hivatkozott törvény rendelkezései alapján „településenként” önálló alanya az iparűzési adónak. A NAV a hozzá beérkezett nyilatkozatokat elektronikus úton megküldi a vállalkozó székhelye és a rendszerében Htv. szerinti telephelyként nyilvántartott telephelyek – fekvése szerinti települések - önkormányzati adóhatóságai részére.
A vállalkozó a 2022. adóév előlegfizetési időpontjaira bevallott, bevallandó iparűzési adóelőleg 50 %-át fizeti meg akkor, ha:
Nem kell a 22NYHIPA nyilatkozatot – annak B) blokkját kitöltve – benyújtania annak a vállalkozónak, aki a 2021. évben már tett nyilatkozatot, s azóta új telephelyet nem létesített, székhelyét nem helyezte át, vagy a 2022. adóévre tételes iparűzési adóalap szerinti adózó kata-alanynak.
Az önkormányzati adóhatóság a NAV útján hozzá beérkezett nyilatkozatok, míg a NAV a különleges gazdasági övezetbe tartozó településen vállalkozóktól származó nyilatkozatok alapján – naptári évvel azonos üzleti éves vállalkozók esetén – a 2022. március 15. napra bevallott I. félévi adóelőleget, illetve a 2022. szeptember 15. napra (a későbbiekben) bevallandó II. félévi adóelőleget hivatalból, határozathozatal nélkül („meg nem fizetendő összeget levonva”) „felére” mérsékli. Mindezt úgy, hogy az adózó folyószámláján iparűzési adóelőlegként a 2022. adóév egyes esedékességi időpontjaira bevallott adóelőleg összegét 50%-kal csökkentve, külön könyvelési soron - mint fizetendő iparűzési adóelőleget - előírja. A 2022. évre tételes iparűzési adóalap szerinti adózást választó kata-alanyok esetében az adóhatóság automatikusan – 1%-os mértéket alkalmazva – csökkenti az I. és II. félévre esedékes adó összegét.
A vállalkozónak a 2022. évi iparűzési adóelőny átmeneti támogatásként való igénybevételéhez a 22NYHIPA nyomtatványon - C) blokkban „X” tételével - 2022. február 25-ig nyilatkoznia kell arról, hogy
Nem kell a 22NYHIPA nyilatkozatot – annak C) blokkját kitöltve – benyújtani
– ha a vállalkozó döntése alapján a 2022. évi adóelőnyt, mint állami támogatást csekély összegű támogatásként kívánja igénybe venni –
A 2021. adóévi csökkentett (1%-os adómérték miatti) adó megállapítására és bevallására jogosult az a KKV, amely esetén a 2021. üzleti évről közzétett beszámoló, míg magánszemély esetén a 2021. évre benyújtott szja-bevallás és foglalkoztatotti nyilvántartás alátámasztja az első bekezdésben foglalt feltételek teljesülését.
Az adóévi iparűzési adó csökkentésére jogosult adózó a 2021HIPA nyomtatványon
Amennyiben a KKV nem jogosult a 2021. adóévi iparűzési adó csökkentésére, mert
akkor a 2021. év végén hatályos önkormányzati rendelet szerinti (0% – 2% közötti tartományba eső) adómértékkel a települési adóalapra jutó adó összegét a Főlap „VII. Az adó” blokk 16.1 sorában és a 16. sorában kell rögzíteni.
A 2021. évi iparűzési adóelőny átmeneti támogatásként vehető igénybe, melynek támogatástartalma – a vállalkozó székhelye, telephelye szerinti településenként – a 2021. évben végződő adóévi iparűzési adóalap, valamint a 2021. év végén hatályos önkormányzati rendelet szerinti adómérték és 1 %-os (csökkentett) adómérték különbözetének szorzatával egyező összeg. A vállalkozás szintjén a támogatástartalmat a székhely, telephely települései számára – adócsökkenés jogcímen - meg nem fizetett iparűzési adó összesített összege adja.
A vállalkozó részére a 2021. évre igénybe vehető átmeneti támogatástartalom településenként jelentkező részösszegét a székhely, telephely szerinti önkormányzati adóhatóság, míg a különleges gazdasági övezetbe tartozó székhely, telephely esetén a NAV
állapítja meg és igazolja vissza.
A cikk szerzője:
dr. Kovács Attila ügyvéd, okleveles adószakértő
a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának oktatója
A 2022-től alkalmazandó adójogszabályokat bemutató előadásaink a kreditpontos távoktatási anyagok között >>>