A SUP irányelv egyes egyszer használatos, valamint oxidatív úton lebomló műanyagból készült, avagy azt tartalmazó termékekre állapít meg korlátozó rendelkezéseket, forgalmazással és hulladékgazdálkodással összefüggő szabályokat, amelyeknek az átültetését is előírja a tagállamoknak.
Egyszer használatos az a termék, amely teljes egészében vagy részben műanyagból készült és amelyet nem arra szántak, hogy a gyártóhoz visszajuttatva élettartama alatt többször vagy több körben újratölthető, illetve eredeti rendeltetésének megfelelő célra újrahasznosítható legyen.
Fogyasztás csökkentése
A tagállamoknak 2021. július 3-ig olyan intézkedéseket kell kimunkálniuk, amelyekkel az alábbi egyszer használatos műanyagok fogyasztásában mérhető és tartós mennyiségi csökkenést érnek el 2026-ra a 2022-es adatokhoz képest:
Forgalomba hozatali korlátozások
A tagállamoknak az irányelv rendelkezései alapján meg kell tiltaniuk az alábbi egyszer használatos műanyagtermékek forgalomba hozatalát:
Jelölési követelmények
A SUP irányelv és a végrehajtási rendelete szerint egyes egyszer használatos műanyagterméken szembetűnő, tisztán olvasható és eltávolíthatatlan jelölést kell alkalmazni, amely a fogyasztót tájékoztatja:
A fentiek szerinti jelölést kell alkalmazni például az egészségügyi betétek, az előre megnedvesített kozmetikai és háztartási törlőkendők, a szűrővel ellátott dohánytermékek fogyasztói vagy gyűjtőcsomagolásán és az italpoharakon is.
Szankciók
A tagállamoknak a SUP irányelv alapján elfogadott nemzeti rendelkezések megsértése esetén alkalmazandó – hatékony, arányos, visszatartó erejű – szankciókra vonatkozó szabályokat kell megalkotniuk, melyekről 2021. július 3-ig (aztán a későbbiekben azok módosításáról is folyamatosan) a Bizottságot tájékoztatják.
Az irányelvi szabályozás alapján a következő hazai változásokkal kell számolnunk a szabályozásban.
A SUP irányelvnek, való megfelelés érdekében az egyes egyszer használatos műanyagok forgalomba hozatalának betiltásáról szóló 2020. évi XCI. törvény módosítja a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvényt (Kvt.) és a környezetvédelmi termékíjról szóló 2011. évi LXXXV. törvényt.
Kvt. módosítása
A Kormány rendeletben korlátozhatja vagy megtilthatja azon termék gyártását, forgalomba hozatalát, felhasználását, kereskedelmét, amely jellemzően egyszeri használat után hulladékká válik, vagy ha a termék a környezetet kevésbé terhelő termékkel helyettesíthető. A részletszabályokat tartalmazó végrehajtási rendelet írásunkig sajnos még nem jelent meg, ezért jelenleg nem ismertek pontosan a korlátozással, tiltással érintett termékkörök, tevékenységek, ezt a közeljövőben az érdekelteknek fontos lesz nyomon követniük.
Környezetvédelmi termékíjról szóló törvény változásai
Jelentősen megnő a műanyag hordtasakokra megállapított termékdíj mértéke A jellemzően higiéniai célokat szolgáló vagy ömlesztett élelmiszerek csomagolására használt
Következő évek feladatai
Írásunkban bemutatott uniós és hazai előírások az első lépést jelentik az egyszer használatos műanyagok felhasználásának és az azokból keletkező hulladék mennyiségének a csökkentése felé. A következő években további intézkedéseket kell a tagállamokat bevezetniük a SUP irányelvben megfogalmazott célok elérése érdekében (például: kiterjesztett gyártói felelősség, termékkövetelmények, elkülönített gyűjtés, figyelemfelkeltő intézkedések).
Mindezek az intézkedések egyértelműen abba az irányba mutatnak, hogy a jövőben mind gyártóként, mind forgalmazóként mind pedig felhasználóként kiemelt figyelmet fordítsunk a környezetünk megóvására.
Ehhez kívánunk Mindenkinek egy sokkal „zöldebb gondolkodást”!
A cikk szerzője:
Ágoston Krisztián
LeitnerLeitner Tax Kft.
vám, jövedék, szektorspecifikus adó szakértője;
a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának oktatója