Vállalkozási mérlegképes könyvelő

Vállalkozási mérlegképes hatósági vizsga - Budapest Budapest

Gyakorlati vizsgaidőpontok: 2025-11-17 09:00, 2025-12-01 09:00

Jelentkezési határidő: 2025. szeptember 25.

85000 HUF
Vállalkozási mérlegképes hatósági vizsga - Szombathely Szombathely

Gyakorlati vizsgaidőpontok: 2025-11-17 09:00, 2025-12-01 09:00

Jelentkezési határidő: 2025. szeptember 25.

85000 HUF
Vállalkozási mérlegképes hatósági vizsga - Veszprém Veszprém

Gyakorlati vizsgaidőpontok: 2025-11-17 09:00, 2025-12-01 09:00

Jelentkezési határidő: 2025. szeptember 25.

85000 HUF
Vállalkozási mérlegképes hatósági vizsga - Szeged Szeged

Gyakorlati vizsgaidőpontok: 2025-11-17 09:00, 2025-12-01 09:00

Jelentkezési határidő: 2025. szeptember 25.

85000 HUF
Vállalkozási mérlegképes hatósági vizsga - Debrecen Debrecen

Gyakorlati vizsgaidőpontok: 2025-11-17 09:00, 2025-12-01 09:00

Jelentkezési határidő: 2025. szeptember 25.

85000 HUF

Hogyan épül fel a hatósági vizsga?

1. A vizsga megnevezése, tartalma, időtartama

Megnevezése: Pénzügyi számvitel és Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése

A gyakorlati vizsga két részből áll.

a) A vizsgarész megnevezése: Pénzügyi számvitel

A vizsgarész leírása: Gazdasági események értelmezése és rögzítése. A vizsgafeladat elsősorban gyakorlati feladatmegoldás. A vizsgázó könyvvezetés, beszámolóban szereplő értékadatok kiszámítása, meghatározása és ehhez kapcsolódó elsősorban számítási és elméleti feladatokat old meg. A megkövetelt ismeretanyag a teljes pénzügyi számviteli spektrumot lefedi.

A vizsgarész időtartama: 180 perc

b) A vizsgarész megnevezése: Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése

A vizsgarész leírása: Külső adatok alapján beszámoló összeállítása, ellenőrzési tevékenység tervezése és végzése, elemzési feladatok megoldása. A vizsgafeladat gyakorlati feladatmegoldást tartalmaz, de elméleti kérdésekre is vár választ. Az elemzés témakör kapcsán esettanulmány típusú feladatokat dolgoz ki a vizsgázó és azokat értő magyarázattal látja el. Az ellenőrzés témakör kapcsán a pénzügyi ellenőrzéssel kapcsolatosan old meg elméleti jellegű kérdéseket, majd konkrét eset(ek) kapcsán reflektál, figyelve az esetleges formai elvárásokra is (pl. a dokumentumkészítés).

A vizsgarész időtartama: 180 perc

2. A vizsga értékelésének szabályai

Az értékelés a nyilvántartásba vételt végző szervezet által kiadott központi javítási-értékelési útmutató előírásai alapján történik. Az egyes kérdésekre és feladatokra adható pontszámokat a javítási-értékelési útmutató tartalmazza.

a) Pénzügyi számvitel vizsgarész 

A javítótanár megvizsgálja, hogy az adott feladatra megfogalmazott válaszok mennyiben helyesek. A pénzügyi számvitel vizsgarész során a megoldás minőségét a releváns számviteli szabályozás tartalma és a vizsgázó által adott válasz összevetése alapján kell eldönteni, ezért különösen fontos, hogy a javítótanár rendkívül alapos ismeretekkel rendelkezzen a szakterületről. Az értékelés során figyelemmel kell lenni a levezetésre, vagyis arra, hogy a vizsgázó miként jutott el az általa helyesnek vélt válaszig. Hacsak a javítási-értékelési útmutató nem tiltja, a részben helyes megoldásért részpontot kell adni. Az értékelés során figyelembe kell venni azokat a formai szabályokat is, amelyet a jogszabály vagy a szakmai szokványok megkövetelnek. Főszabály szerint bármilyen helyes megoldást el kell fogadni. A vizsga természetéből kifolyólag a pénzügyi számvitel vizsgarésznél a helyes válaszok számossága korlátozott (általában egy helyes válasz adható). A pénzügyi számvitel vizsgarész kapcsán az értékelésnél figyelembe kell venni a hibázás tovagyűrűző hatását is, vagyis a következményhibák nem értékelhetők (ismételten) a vizsgázó terhére, kivéve, ha ezt a javítási-értékelési útmutató máshogy nem rendeli. 

b) Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése vizsgarész 

A javítótanár megvizsgálja, hogy az adott feladatra megfogalmazott válasz mennyiben helyes (ha értelmezhető), vagy mennyiben adekvát és ésszerű (amennyiben a helyesség kategória nem értelmezhető). E vizsgarész során a megoldás minőségét a megkérdezett terület szabályainak, gyakorlatának és a vizsgázó által adott válasz összevetése alapján kell megállapítani, ahol pedig ekként releváns, értékelni kell, hogy a vizsgázó válasza/érvelése egy adott kérdés kapcsán mennyire okszerű vagy mennyiben oldja meg a felvetett kérdést, mennyiben informatív az adott megoldás (tipikusan: elemzéshez és ellenőrzéshez kapcsolódó kérdések). A vizsgarész természete miatt tipikusan több lehetséges helyes válasz képzelhető el, amelyből mindent el kell fogadni.

A gyakorlati vizsga akkor eredményes, ha a vizsgázó vizsgarészenként külön-külön a megszerezhető összes pontszám legalább 60%-át elérte. A javítóvizsgán azt a gyakorlati vizsgarészt kell megismételni, amelyen a vizsgázó nem érte el az összes pontszám legalább 60%-át.

3. Mintafeladat

a) Pénzügyi számvitel vizsgarész

Nagypélda (számítás) (60-65%): A vizsgázó egy összefüggő, nagyobb lélegzetvételű példát dolgoz ki, amelyben könyvvezetési feladatokat lát el, meghozza a szükséges döntéseket, elvégzi a szükséges számításokat. A feladatban szereplő gazdasági események egymásra épülnek, az egyes események összefüggéseit a vizsgázónak fel kell ismernie, fel kell tárnia.

Beszámoló összeállítása, illetve egy ahhoz kapcsolódó számviteli területre vonatkozó részletes példa (számítás) (15-20%): A vizsgázó egy beszámoló(rész) összeállítását hajtja végre, vagy egy beszámoló elemmel kapcsolatosan válaszol részletes kérdésekre. A feladat elsősorban számítások elvégzését igényli, de néhány mondatos kifejtésre is szükség lehet.

Speciális számviteli terület számonkérése (számítás) (20%): Egy speciális számviteli terület (tematikában elsősorban lásd: valós értékelés, sajátos beszámolási helyzetek, átalakulások, megszűnések, ellenőrzés-önellenőrzés, általánostól eltérő számviteli helyzetek) problémájára ad megoldást. A példa egy gyakorlati feladat megoldását követeli meg.

b) Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése

Beszámoló szöveges részének összeállítása (20%): A kiegészítő melléklet és/vagy az üzleti jelentés körülhatárolt részének az összeállítása megadott adatok alapján. 

Esszé példa (15%): A vizsgázó egy felvetett kérdés megoldását adja meg írásban, szabad megfogalmazásban

Számítási feladatok (40%): A vizsgázó számítást, elemzést végez megadott adatok alapján. 

Ellenőrzési dokumentum készítése (25%): A vizsgázó egy ellenőrzéshez kapcsolódó dokumentumot készít el, a feladatban megadott körülmények szerint. 

A feladat kidolgozásához nem programozható számológép használható.

1. A vizsga megnevezése, tartalma, időtartama

Megnevezése: Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése

Tartalma: Szóbeli vizsga a nyilvántartásba vételt végző szervezet által kiadott központi tételsor alapján. A központi tételsorból a vizsgázó véletlenszerűen húz, amely a szakmai követelményeket témakörönként tartalmazza.

A vizsgázó a bizottsággal gyakorlatorientált szakmai beszélgetést folytat. 

A vizsga időtartama: 40 perc (ebből felkészülési idő 20 perc)

2. A vizsga értékelésének szabályai

A szóbeli vizsga csak akkor kezdhető meg, ha a vizsgázó a gyakorlati vizsga követelményeit vizsgarészenként külön-külön eredményesen teljesítette.

A vizsga során szakmai megbeszélést folytat – a központi tételsor alapján – a vizsgázó és a vizsgáztató. A vizsgáztató értékeli a vizsgázó adott témakörben való tájékozottságát, szakmai kifejezőképességét, problémamegoldó képességét. Az értékelés során a tartalom és a kommunikációs képesség egyaránt értékelendő.

Maximálisan adható pontszám 100 pont, a következő szempontok alapján:

  • Témában való tájékozottság 10% 
  • Szakmai kifejezőképesség és kommunikációs képesség 20% 
  • Szakmai tartalom 55% 
  • Problémamegoldó képesség 15%

Amennyiben a vizsgázó teljesítménye nem éri el a 60%-ot, úgy egy alkalommal póttételt húzhat, ebben az esetben összteljesítménye maximum 75%-ra értékelhető.

A vizsga akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 60%-át elérte.

A javítóvizsgán a teljes szóbeli vizsgát meg kell ismételni.

A hatósági vizsga csak akkor eredményes, ha a gyakorlati vizsgarészeket és a szóbeli vizsgát külön-külön minimum 60%-os szinten teljesíti a vizsgázó.

A hatósági vizsgát az első vizsganapot követő 60 napon belül be kell fejezni.

Az első vizsganapon az a) Pénzügyi számvitel gyakorlati vizsgarész, a második vizsganapon a b) Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése gyakorlati vizsgarész kerül lebonyolításra. A két vizsganap között 15 napnál több idő nem telhet el.

A szóbeli vizsgát az kezdheti meg, aki a gyakorlati vizsga mindkét vizsgarészét legalább 60%-os szinten teljesítette.

Az eredményes gyakorlati vizsga napjától számított 45 napon belül a hatósági vizsgát be kell fejezni.

A szóbeli vizsga központi tételsorát a hatósági vizsga megkezdése előtt legalább 30 nappal kell megjelentetni.

A Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése szóbeli vizsgát az kezdheti meg, aki a gyakorlati vizsga a) Pénzügyi számvitel és b) Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése vizsgarészeket külön-külön legalább 60%-os szinten teljesítette.

Azok a vizsgázók, akik a hatósági vizsgán valamely gyakorlati vizsgarészből, vagy a szóbeli vizsgán nem érték el a 60%-ot a hatósági vizsgaközpont által hitelesített vizsgalapot kapnak.