Gyakorlati vizsgaidőpontok: 2025-10-21 09:00
Jelentkezési határidő: 2025. szeptember 01.
Gyakorlati vizsgaidőpontok: 2025-10-21 09:00
Jelentkezési határidő: 2025. szeptember 01.
Gyakorlati vizsgaidőpontok: 2025-10-21 09:00
Jelentkezési határidő: 2025. szeptember 01.
Gyakorlati vizsgaidőpontok: 2025-10-21 09:00
Jelentkezési határidő: 2025. szeptember 01.
Gyakorlati vizsgaidőpontok: 2025-10-21 09:00
Jelentkezési határidő: 2025. szeptember 01.
Hogyan épül fel a hatósági vizsga?
1. A vizsga megnevezése, tartalma, időtartama
Megnevezése: IFRS-ek szerinti pénzügyi kimutatás összeállítása, elemzése
A vizsga leírása: IFRS környezetben gazdasági események értelmezése és rögzítése; konszolidált és egyedi szinten egyaránt. A vizsgadolgozat elsősorban gyakorlati feladatmegoldás. A vizsgázó könyvvezetés, beszámolóban szereplő értékadatok kiszámítása, meghatározása és ehhez kapcsolódó elsősorban számítási és elméleti feladatokat old meg. A megkövetelt ismeretanyag a teljes pénzügyi számviteli spektrumot lefedi.
A feladat kiemelten a következőket tartalmazza:
A vizsga időtartama: 180 perc
2. A vizsga értékelésének szabályai
Az értékelés a nyilvántartásba vételt végző szervezet által kiadott központi javítási-értékelési útmutató előírásai alapján történik. Az egyes kérdésekre és feladatokra adható pontszámokat a javítási-értékelési útmutató tartalmazza.
A vizsga során a megoldás minőségét a releváns számviteli szabályozás tartalma és a vizsgázó által adott válasz összevetése alapján kell eldönteni, ezért különösen fontos, hogy a vizsgabizottság mérő tagja rendkívül alapos ismeretekkel rendelkezzen a szakterületről. Az értékelés során figyelemmel kell lenni a levezetésre, vagyis arra, hogy a vizsgázó miként jutott el az általa helyesnek vélt válaszig. Hacsak a javítási-értékelési útmutató nem tiltja, a részben helyes megoldásért részpontot kell adni. Az értékelés során figyelembe kell venni azokat a formai szabályokat is, amelyet a jogszabály vagy a szakmai szokványok megkövetelnek. Főszabály szerint bármilyen helyes megoldást el kell fogadni. A vizsga természetéből kifolyólag a vizsgatevékenységnél a helyes válaszok számossága korlátozott (általában egy helyes válasz adható). A vizsgatevékenység kapcsán az értékelésnél figyelembe kell venni a hibázás tovagyűrűző hatását is, vagyis a következményhibák nem értékelhetők (ismételten) a vizsgázó terhére, kivéve, ha ezt a javítási-értékelési útmutató máshogy nem rendeli.
A gyakorlati vizsga akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 60%-át elérte.
3. Mintafeladat
Tesztfeladatok, esszé (10-20%): Feladat ismertetése: egyfelől az elméleti ismeretanyagot ellenőrző teszt formájában előállított feladat, amely során a képzésben résztvevő kiválasztja, hogy a lehetséges válaszok közül melyik a helyes eldönti, hogy egy állítás igaz vagy hamis relációanalízist végez.
A tesztfeladatban az elméleti ismereteket kell ellenőrizni, itt gyakorlati kérdést feltenni nem kell.
E feladattípuson belül – szükség szerint, de legfeljebb a teljes dolgozaton belül 5%-os súllyal– szerepeltethető esszé kérdés is, amelyben a képzésben résztvevő egy feltett kérdésre szövegesen (írásban) válaszol.
Nagyobb példa (számítás) (45-55%): Feladat ismertetése: a képzésben résztvevő egy összefüggő, nagyobb lélegzetvételű példát dolgoz ki, amelyben könyvvezetési feladatokat lát el, meghozza a szükséges döntéseket, elvégzi a szükséges számításokat. A feladatban szereplő gazdasági események egymásra épülnek, az egyes események összefüggéseit a képzésben résztvevőnek fel kell ismernie, fel kell tárnia. A nagyobb példában csoportszámvitelhez kapcsolódó témák is előfordulnak.
Kisebb, konkrét terület ismeretét feltáró feladat (számítás) (30-40%): A feladat ismertetése: konkrét számviteli terület problémájára ad megoldást. E részfeladat legalább kettő legfeljebb négy részpéldából áll, amelyek nem kapcsolódnak egymáshoz. A feladat gyakorlati problémák megoldását követeli meg, az adott problémát mélységében tárgyalja. A feladatban elhelyezhetőek csoportszinten megoldandó feladatok is. A feladaton belül – szigorúan a számszaki megoldást igénylő részhez szorosan kapcsolódóan – elhelyezhetőek rövid szöveges kifejtést igénylő kérdések is, a teljes feladatra adható pontszám maximum negyedéért.
A vizsgatevékenységen belül a példákat úgy kell meghatározni, hogy csoportszámvitellel összefüggő ismeretek a pontszám legalább 25%-át legfeljebb 50%-át adják.
A feladatok megoldása során nem programozható számológép, diszkont- és annuitás táblázat használható.
1. A vizsga megnevezése, tartalma, időtartama
Megnevezése: Az IFRS-ek elméleti szabályozása
Tartalma: Szóbeli vizsga a nyilvántartásba vételt végző szervezet által kiadott központi tételsor alapján. A központi tételsorból a vizsgázó véletlenszerűen húz, amely kiemelten a következő témaköröket tartalmazza:
A vizsgázó a bizottsággal gyakorlatorientált szakmai beszélgetést folytat.
A vizsga időtartama: 40 perc (ebből felkészülési idő 20 perc)
2. A vizsga értékelésének szabályai
A szóbeli vizsga csak akkor kezdhető meg, ha a vizsgázó a gyakorlati vizsga követelményeit eredményesen teljesítette.
A vizsga során szakmai megbeszélést folytat – a központi tételsor alapján – a vizsgázó és a vizsgáztató. A vizsgáztató értékeli a vizsgázó adott témakörben való tájékozottságát, szakmai kifejezőképességét, problémamegoldó képességét. Az értékelés során a tartalom és a kommunikációs képesség egyaránt értékelendő.
Maximálisan adható pontszám 100 pont, a következő szempontok alapján:
Amennyiben a vizsgázó teljesítménye nem éri el a 60%-ot, úgy egy alkalommal póttételt húzhat, ebben az esetben összteljesítménye maximum 75%-ra értékelhető.
A vizsga akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 60%-át elérte.
A javítóvizsgán a teljes szóbeli vizsgát meg kell ismételni.
A hatósági vizsga csak akkor eredményes, ha a gyakorlati és a szóbeli vizsgát külön-külön minimum 60%-os szinten teljesíti a vizsgázó.
A gyakorlati vizsga aránya a teljes hatósági vizsgán belül: 70%
A szóbeli vizsga aránya a teljes hatósági vizsgán belül: 30%
A hatósági vizsga teljesítmény%-a a gyakorlati vizsgán és a szóbeli vizsgán elért teljesítmények súlyozott számtani átlaga alapján egy tizedesjegyre kerekítve határozandó meg.